Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy máků

Mezi máky můžeme najít až 100 druhů máku. Jsou mezi nimi rostliny léčivé, potravinové, plevelné i okrasné. Nejdůležitějším druhem je mák setý (Papaver somniferum) pěstovaný pro olejnatá semena a farmaceuticky významné alkaloidy (morfin, kodein aj.), plnokvěté formy často s roztřepenými okraji korunních lístků se občas pěstují pro okrasu.

mak-modry.jpg

Mák setý (Papaver somniferum L.)
Mák setý
je jeden z nejnámějších druhů máku. Je to významná kulturní rostlina pěstována zejména pro farmaceuticky významné alkaloidy (kodein, morfin, a jiné...) a také pro svá olejnatá semena, která se využívání k lisování makového oleje. Využití máku setého je široké - využívá se v potravinářském průmyslu až po po výrobu drog. 

Stonek, listy a také nezralé makovice obsahují nebezpečné alkaloidy (např. morfin, kodein, thebain nebo papaverin).

Morfin je nejdůležitějším alkaidem a působí: 
analgeticky -  snižuje vnímání bolesti
narkoticky - vyvolává spánek a pocity slasti

V lidském těle se morfin relativně dobře a rychle vstřebává. Ovlivňuje také centrální nervový systém a tím působí na svalová vlákna, tlumí pocit bolesti, ovlivňuje dýchání a tak dále. 

V lékařství se morfin užívá jako silně analgetikum ale při jeho užívání dochází ke vzniku návyku (tzv. mordinismus). Morfin působí stimulačně a euroticky. 

Otrava morfinem
Otrava morfinem nastává po jeho požití. Za smrtelnou dávku je považováno 0,25-0,5 g morfinu. Otrava se dostaví velmi rychle - během 30-60 minut po požití.
Příznaky
Příznaky jsou individuální. Dochází k pocitům tepla v obličeji - následně se teplo rozšiřuje do hrudi a paží. Může nastat stav opojení a také se objevují pocity závratí. Někdy se dostaví i zvracení. Následuje ospalost, ta přechází do bezvědomí. Zástavou dechu nastává smrt. 

Zajímavosti
V mnoha zemích je pěstování máku zakázáno.

V roce 2009 Česká republika potvrdila své světové prvenství v pěstování máku pro legální účely - tzv. potravinářského máku.

V roce 2007 bylo u nás oseto mákem setým asi 70 tisíc hektarů . Na jeho sklizni pěstitelé utržili přes 2 miliardy korun. Velká část české produkce máku směřuje do zahraničí.

Český potravinářský mák je velmi kvalitní a proto má ve světě velmi dobrou pověst. 

Mák
se používá především cukrářství, pekařství (koláče, makové buchty a různé pečivo) nebo k přípravě jidel (například oblíbené nudle s mákem).

mak-sety.jpg

Mák vlčí (Papaver rhoeas L.)
Vlčí mák je nejznámější rostlinou z čeledi makovitých. V přírodě, jako planě rostoucí bylina, dosahuje nejčastěji výšky kolem 20-40 centimetrů. K vidění jsou však i jedinci, kteří měří kolem 80 až 90 centimetrů.

Lodyha vlčího máku je štětinatá, stonek je málo větvený a po celé délce má drobné chloupky. Spodní listy vlčího máku jsou řapíkaté. Svrchní listy jsou ostře zubaté a přisedlé. Všechny listy jsou střídavé a také štětinaté jako lodyha. 
Kališní lístky u květů opadávají ihned po rozkvetení.  V květu tedy rostlině zůstávají jen výrazné čtyři korunní lístky. Tyto lístky mají výraznou červenou barvu, jsou relativně velké a vzájemně se překrývají. Tyto korunní lístky mohou být i celé bílé - to bývá způsobeno nedostatkem červeného barviva. Nitkovité tyčinky jsou černofialové.

 vlci-mak.jpg

Plodem vlčího máku je tobolka - tzv. makovice. Makovice je lysá a má široce vejčitý tvar. Na délku má cca jeden až dva centimetry a v dolní části se zužuje. Uvnitř makovice se nacházejí semena, která mají síťovaný povrch.

 

makovice.jpg

 

Zajímavosti

Vlčí mák bývá někdy označován jako panenka, červánčí nebo divoký mák.

V květomluvě má mák své vyznání a to: Neprozraďme naši lásku.

Vlčí mák se často využívá v lidovém lékařství a léčitelství.

Květy jsou často využívány v potravinářství jako barvivo. Využívá se i ve farmacii.

Vlčí mák byl v minulosti užíván jako náhražka opia.

Od pradávna se lístky vlčího máku využívali jako uspávací prostředek nebo na léčbu plicních chorob. 

Díky tomu, že droga působí tlumivě na dýchací centra,  je mák oblíbeným prostředkem proti chrapotu nebo kašli, a tak celkově při chorobách dýchacích cest - angína, bronchiální astma, akutní katar průdušek. 

Listy jsou mírně jedovaté.

Podávání květu nemá žádné nežádoucí účinky. Problém může být vbýt podávání odvaru z makovic.“

 louka-vlciho-maku.jpg

Mák východní (Papaver orientale)

Mák vychodní, nazývaný také Mák turecký, je druh máku příbuzný našemu máku a původně pochází z oblasti Asie a pohoří Kavkazu.

Mák východní je drsně štětinatá rostlina, která tvoří mohutné trsy chlupatých a dužnatých listů. Z těchto listů vyrůstají stonky s velkými květy, které mají černé husté tyčinky. Tyto květy jsou hedvábně jemné a mohou dosahovat okolo 10 centrimetrů v průměru, někde se uvádí dokonce 18 cm v průměru. Kvítky mohou mít různou barvu - záleží na odrůdě - barevná škála se pohybuje od tmavě červené, přes růžovou, lososově oranžovou, purpurovou až po bílou. Některé odrůdy mohou mít také dekorativně zvlněné či ztřepenité okraje. 

 

mak-vychodni.jpg

 

Romantické máky však kvetou poměrně krátkou dobu a ihned po odkvětu se zatahují. Listy se opět objevují v září.

V České republice se mák východní nejčastěji využívá jako okrasná rostlina. Vytváří efektivní solitéry s krásnými výraznými květy. Vhodná je do malebných kompozic. V zahradách se nejčastěji pěstují kultivary, které mají většinou červené květy.

 

mak-vychodni-v-zahrade.jpg

 

Zajímavosti

Dříve se makovice využívaly jako talismany. Lidé je nosili na krku jako talismany k přivolání bohatství. 

Mák se přidává do jídla a nosí v sáčcích k vyvolání lásky.

Využití rostlinných sil: plodnost, láska, peníze, spánek, štěstí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Druhy a odrůdy máku

(Robi, 19. 11. 2016 7:52)

Vážení pánové, rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti. Mák (Papaver Somniferum L.) se v ČR pěstuje ve 2 základních formách a to ozimý a jarní. Převážně se pěstuje jarní forma, protože tzv. ozimý má u nás stále problém s přezimováním a spíše se pěstuje v Rakousku a zejména v Maďarsku. U nás jsou jarní odrůdy převážně českého a slovenského původu, ozimé pak rakousko-maďarského. Další dělení je na tzv. nízkomorfinové (potravinářské) odrůdy = české a slovenské a vysokomorfinové (farmaceutické odrůdy) = rakouské, maďarské, francouzské a španělské. Potravinářské odrůdy mají obsah morfinu do 0,8 % v tobolce a jsou povoleny pro využití v potravinářství. Cizí vysokomorfinové odrůdy se především využívají pro makovinu (makovice se zbytkem máku) ve farmacii a mák je pro ně druhotný produkt (téměř odpad), který pak vypraný aby neměl vysoký obsah morfinu se k nám dováží, ale jeho kvalita je slabá - zejména chuťově není nic moc, spíše nic... proto někteří chytří výrobci již dělají tzv. pasty, kde je mák rozemlet a již s míchán např. s cukrem či jinými sladidly a pojidly... Konečně se dostávám k barvě máku. Musíme rozlišit barvu květu a barvu semen. U nás potravinářské maky mají barvu od bílo-fialové až po fialovo-bílou, maky s červeným květem jsou buď okrasné nebo plevelné. A barva semen - u nás jsou 3 druhy odrůd: klasické modrosemenné, pak bílosemenné a tzv. krémové (různé odstíny nahnědlé). Všechny 3 druhy se používají v potravinářství, nejvíce stále modrosemenné odrůdy. Bílé a krémové se také využívají a jsou opravdu jakousi náhražkou či alternativou k např. ořechové či tvarohové náplni. Na závěr jedna zmínka - v r. 2016 byla nová odrůda ONYX oceněna Zlatým klasem na výstavě Země Živitelka...
Tak dobrou chuť a český mák vpřed !

jen tzv. nízkomorfinový, tj. do 0.8 %

na 2 základní skupiny a to na odrůdy ozimé a jarní.

Re: Druhy a odrůdy máku

(Lubomír Hánečka, 29. 12. 2017 16:13)

PT. Zajímalo by mě jaký průměrný obsah morfinu po vyčistění máku na čistotu 99,9 % mají u nás pěstované odrůdy, zvláště novošlechtění Aplaus, Onyx, Orbis , Bergham atd.
Provedl někdo rozbory makového zrna nebo ne ? Pokud ano, proč je nezveřejníte ?
Zdraví
ing. Hánečka

mak

(tlák peťo z tramtárii, 5. 3. 2017 14:22)

...čítam knihu Sedem rokov v Tibete a tam sa píše o tibetskom Modrom a Žltom maku, no nenšiel som žiadný taký kvet na internete...

cerveny mak na vyrobu kolacu

(Vondra Milan, 19. 3. 2014 16:19)

S uzasem koukam,ze nikdo nevi,ze mimo modreho maku ,existuje tez cerveny a bily.Videl jsem je na vlastni oci-jak jinak si myslite,ze se vyrabi posvicenske kolace nebo velikonocni?Mate na internetu velike mezery,ale jak se rika nikdo neni dokonaly.

Re: cerveny mak na vyrobu kolacu

(h, 16. 6. 2016 21:17)

ja bych rekl ze mezery mas ty kdyz nevis ze to jsou jenom ruzne stadia zralosti bily je mlady mak modry uplne zraly a cerveny neco mezi

Re: Re: cerveny mak na vyrobu kolacu

(miluna, 22. 8. 2016 18:58)

Bílý mák je odrůda, nikoliv stádium zralosti, pěstuje se velmi málo, dříve zastupoval ořechy v koláčích.

žloutne mák

(kvetina, 13. 6. 2016 21:07)

Dobrý den, teprve mák začal růst a již žloutne, kde je příčina? J