Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mák a opium

Z našeho máku setého se nezískává opium. Opium se získává z odrůd, které se pěstují ve střední Asii. 

Opium je ztuhlá a usušená mléčná tekutina, které se sbírá z nařezaných nezralých makovic. Nezralé zelené tobolky se nařezávají zhruba 15-20 dnů po opadu koruny. Z mléčnic, které leží ve stěnách makovic vytéká šedavěbílé mléko, které na vzduchu rychle zhnědne. 
Nařezávání makovic se provádí k večeru. K nařezávání se používá speciální nože, které mají paralelně uložené břity tak, aby se stěna makovice nemohla proříznout.
Na druhý den ráno se opium, z povrchu tobolek seškrábávají krůpeje, které mají šedohnědou až temně hnědou barvu, hořkou chuť a omamnou vůni. Tyto krůpěje se poté upravují do bochníků nebo briket o hmotnosti 0,5-1,5 kg - a v této formě se dostávají na trh. Ke sklizni 1 kg surového opia je třeba asi 20000 makovic. 

opium.jpg

U nás se využívá makovice bez semen (tzv. maková sláma), která se vyvaří ve vodě. Makovina obsahuje okolo 0,6% alkaloidů. Z opia se také získává droga heorin. K jeho vytvoření jsou využívány jsou různé chemické procesy. 

Složení opia

Látka     Obsah v surovém opiu (%)

Morfin - 2,7 - 21,0 %

Narkotin  - 6,0 - 10,0 %

Kodein - 0,3 - 4,0 %

Papaverin  - 0,8 - 1,0 %

Thebain - 0,1 - 0,6 %

 


Světová produkce opia se stále zvyšuje. V roce 2007 bylo vyprodukováno cca 8 400 tun opia. Největším producentem opia (asi 95% celosvětové produkce) je Afghánistán.

Dalšími velkými producenty jsou:
Barma
Státy tzv. Zlatého trojúhelníku
Pákistán
Mexiko


Naopak
Indie je největším producentem opia pro farmaceutické účely. 

Užívání opia
K vyvolávání euforických stavů se opium používá v různých formách.

Kouření
Kouření opia má svůj původ na Jávě. Pro kouření je třeba opium speciálně upravit na tzv. čandu, nebo také kuřlavé opium. Kuřlavé opium obsahuje více morfinu a méně ostatních alkaloidů než původní surovina a má sympatické aroma.
Ke kouření opia se využívají speciální dýmky. Slabší kuřák vykouří za den cca 10-20 dýmek. Silný je schopen vykouřit až 100 i více dýmek.

koureni-opia.jpg

Pojídání opia
Pojídání opia je nejstarší formou užívání a zneužívání opia. Nejčastěji se opium pojídá ve formě pilulek, které velmi často obsahují ještě další afrodiziaka a euforické látky, takže opojení je daleko hlubší a bohatší. 

 

opium-tablety.jpg

 

Surové opium
Ze surového opia se vyrábějí i různé farmaceutické přípravky. Mezi nimi např. opiová tinktura (Tinctura opii lékopisná podle PhBS III), která obsahuje 0,95-1,05% bezvodého morfinu.

Morfinizmus
Morginizmus je druh toxikomanie, která je v podvědomí již více než 100 let. A to i přes to, že morfin se objevil později než opium. Z počátku se morfin začal polykat, avšak u mnoha lidí vyvolával pocity nevolnosti nebo přímo zvracení. Později byla zrekonstuována injekční stříkačka, a tak se morfin začal aplikovat intravenózně a stal se módní drogou. 

makovice.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ano

(Luděk, 27. 8. 2018 19:44)

Ano, jen bude trošku slabší.

What is a healthy blood pressure

(AinwalfVaw, 28. 7. 2018 8:22)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/quand-prendre-le-cialis/

druhy a výroba

(Dea, 19. 7. 2018 17:55)

Dobrý den, prosím jaké konkrétní druhy se hodí pro pěstování na opium? Můžu také získat opium i z máku setého?

Aroma Opium

(Hawran, 27. 2. 2018 9:58)

Prosím rád bych věděl,zda se z opia vyrábí potravinářské aroma a pokud ano, kdo jej vyrábí. Děkuji

ale jak vyrobit tu čandu tady nepises :D

(David, 17. 7. 2013 17:58)

ale jak vyrobit tu čandu tady nepises :D

Re: ale jak vyrobit tu čandu tady nepises :D

(jan, 11. 3. 2015 21:26)

Mas recht

Re: Re: ale jak vyrobit tu čandu tady nepises :D

(refreš, 4. 1. 2017 19:16)

čandu si udelej ze sveho péra ty šulíne

mmyslivna@email.cz

(vaclav, 14. 11. 2013 8:43)

dobry den prosim rad by vedel jestli makove mleko obsahuje vapnik a pomuze prekysliceni tela predem dekuji a preji hesky den vaclav

Re: mmyslivna@email.cz

(petr, 10. 7. 2016 15:46)

ano obsahuje 10 - 100 x vice vapniku nez mleko. pripravuje se tak ze se makova semena umixujou s pullitrem vody na 100-200g semen a pak se precedi pres platno a muzete mleko pit

Autor

(Anna, 21. 3. 2015 19:20)

Prosím mohl by jste mi rict autora techto stranek,potrebuji to do bakalářky:D dekuji